Picture of Sara Solarek

Sara Solarek

Jak pozyskiwać obserwujących na Instagramie?

Jak pozyskiwać nowych obserwujących na Instagramie?

Zanim przejdziemy dalej i podpowiem Ci jak zyskać nowych wartościowych obserwujących na Instagramie, chciałabym, żebyś coś wiedziała/wiedział. To nie liczby są najważniejsze. Tylko jakość obserwujących. Jeśli natomiast zależy Ci na realnym rozwoju konta to skup się na tym, by budować zaangażowaną społeczność. Taką, która będzie faktycznie zainteresowana tym co publikujesz, będzie Cię znała i ufała Ci. Jeśli Instagram przestanie istnieć to przejdzie z Tobą do nowych social media i będzie wciąż chciała Cię słuchać/oglądać.

Co sprawia, że liczba obserwujących na Instagramie rośnie?

 • Treści. Gdy Twoje posty są wartościowe, pomocne, rozwiązują jakiś problem, mówią językiem odbiorcy – to użytkownicy Instagrama chcą oglądać ich więcej i z przyjemnością klikają „obserwuj”. Im postów więcej – tym większa szansa na obserwację, bo będzie co na Twoim profilu robić.
 • Twoja osoba (autentyczność). Obserwujemy innych, gdy wywołują w nas pozytywne emocje, a także gdy możemy się z kimś utożsamić.
 • Twoja wiedza. Odbiorcy chętnie obserwują konta, na których mogą się czegoś nauczyć. Dzielenie się wiedzą to jeden z kluczowych elementów rozwoju konta na Instagramie.
 • Unikalność treści/ oryginalne podejście. Jeśli tematyka Twoja konta albo sposób prezentowania treści są oryginalne i trafisz z treściami do właściwych osób, to szybko znajdziesz nowych obserwujących. Ludzie lubią mieć poczucie, że to stworzyłaś/stworzyłeś specjalnie dla nich.
 • Współprace. Posty współtworzone oraz przemyślane live’y z kontami komplementarnymi (mającymi taką samą grupę docelową jak Ty, ale nie będące dla Ciebie konkurencją np. Dietetyk i trener personalny, fryzjerka i wizażystka.
 • Regularność. Regularne i częste publikowanie zachęca do kliknięcia „obserwuj”, bo użytkownik wie, że na bieżąco otrzyma nowe treści.
 • Twoja historia i doświadczenie. Unikalność treści jest ważna, ale pamiętaj, że Twój profil może stać się popularny nawet jeśli tematyka nie jest szczególnie oryginalna. Twoja historia i Twoje „dlaczego” może być powodem, dla którego inni będą chcieli Cię obserwować. Ten punkt wiąże się mocno z punktem „Twoja osoba”.
 • Estetyka Twojego konta. To też jest powód, dla którego ludzie klikają „obserwuj”.

Jak zwiększyć liczbę obserwujących? – Jak pozyskiwać obserwujących na Instagramie?

 1. Z hashtagów. Dzięki nim użytkownicy Instagrama będą mogli trafić na Twój post/relację i Cię zaobserwować. Dlatego ważne jest, byś te hashtagi odpowiednio dobrała/dobrał. Więcej na temat hashtagów możesz przeczytać w moich poprzednich wpisach, wystarczy, że klikniesz tutaj.
 2. Z wyszukiwarki (po nazwie użytkownika). Dlatego właśnie powinno się w nich umieścić frazy kluczowe.
 3. Z geotagów (lokalizacji). Dokładnie taka sama sytuacja jak przy hashtagach.
 4. Z propozycji osób do obserwowania (propozycje wyświetlają się na stronie głównej po przewinięciu najnowszych postów, a także w relacjach oraz przy innych użytkownikach Instagrama).
 5.  Z zakładki eksploruj. Jeśli Instagram uzna, że Twój post może być interesujący dla danej osoby, to może go pokazać tej osobie w zakładce „Eksploruj”.
 6. Z kont repostujących. Takich, na których udostępniane są treści innych użytkowników. Jeżeli nasz post trafi na profil takiego konta, to docieramy nim do grupy odbiorców konta repostującego.
 7. Z udostępnień. Jeśli ktoś wyląduje na Twoim profilu po kliknięciu w relację, w której ktoś udostępnił Twój post to może Cię zaobserwować.
 8. Z miejsc zewnętrznych. Jeśli osadzisz swój profil na stronie internetowej czy udostępnisz gdzieś link do swojego profilu na innych social media to również z tego źródła możesz pozyskać obserwatorów.
 9. Z interakcji na innych profilach. Zostawianie wartościowych komentarzy na profilach grupy docelowej zwróci uwagę na Twój profil i przyniesie Ci nowych obserwujących.

Nigdy nie podejmuj tych kroków – Jak pozyskiwać obserwujących na Instagramie?

Obecnie w Internecie znajdziesz sporo „atrakcyjnych” ofert z „prawdziwymi” obserwującymi. Na Allegro znajdziesz takie pakiety za grosze, ale pamiętaj, że:

 • Prawdziwych obserwatorów nie da się kupić. Tak jak nie kupisz sobie przyjaciół i rodziny, tak nie kupisz osób, które naprawdę będą zainteresowane tym, co robisz. Abstrahując już od tego, że kupieni obserwujący to najczęściej
  fikcyjne konta albo zagraniczne.
 • Taka praktyka jest przez Instagram zabroniona. Twoje konto może zostać zablokowane, a następnie usunięte.
 • Konto z dużą ilością kupionych followersów może wprowadzać Twoich odbiorców w błąd.

Jeszcze jeden sposób na skuteczne pozyskanie nowych obserwujących

Obecnie dobrym sposobem pozyskiwania nowych obserwujących na Instagramie stały się Rolki. Docieramy nimi głównie do osób, które nie obserwują nas na Instagramie. Dzięki temu w krótkim czasie możemy trafić do nowych obserwujących, a później zmienić ich w klientów. Od miesięcy testuję Rolki na swoim profilu, a rezultaty przerosły moje najśmielsze oczekiwania (nawet kilkaset nowych obserwujących w tydzień! przy regularnym dodawaniu Rolek). Chcesz zacząć tworzyć Rolki i docierać do nowych obserwatorów? – zapraszam do zapoznania się z moim kursem https://reelskurs.pl/.

Instagram reels - kurs

Udostępnij post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować

Instagram Marketing

Biogram biznesowy na Instagramie

Masz już konto biznesowe na Instagramie, ale nie działa ono tak, jak byś tego chciała? Zwróć uwagę na to, że problemem może właśnie Twój biogram.

Instagram w biznesie

Jak wykorzystać Instagram w biznesie?

Jak wykorzystać Instagram w biznesie? – to pytanie zadaję sobie na pewno każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z prowadzeniem firma. Ba! Nawet każdy, kto już

Jak zarabiać na Instagramie?

Jak zarabiać na Instagramie? To pytanie zadaję sobie dużo osób, które marzą o zmianie swojego stylu życia. Wciąż istnieje sporo ludzi, którym się wydaje, że

@sara.solarek

Odwiedź mnie na instagramie