Picture of Sara Solarek

Sara Solarek

Instagram – jak pokonać strach przed livem?

Instagram - jak pokonać strach przed livem?

Instagram – jak pokonać strach przed livem? Live to jedna z ciekawszych form na Instagramie w kontekście komunikacji, tworzenia treści, budowania zaufania i zwiększenia zaangażowania u odbiorców. Prowadzenie transmisji na żywo na Instagramie ma wiele zalet np.

 • pomaga budować więź z naszymi odbiorcami,
 • pomaga nam budować rozpoznawalność,
 • trafiamy do większej liczby odbiorców, bo Instagram wysyła powiadomienia o rozpoczętych transmisjach.

Jednak dla niektórych – wystąpienie na żywo jest nie do przeskoczenia… 😱 Co wtedy zrobić? Strachu od tak nie da się zlikwidować. Ważne jest jednak nasze nastawienie! 🔥

Przyczyny strachu

Gdy podczas którejś z transmisji zapytałam oglądających dlaczego jeszcze nie wystąpili na żywo, odpowiedzi były różne:

 • nie wiem o czym mówić,
 • nie mam czasu,
 • a także nie umiem się zorganizować itp.

Nastawienie

Najwięcej odpowiedzi dotyczyło jednak strachu. Strachu przed nieznanym:

 • czy sobie poradzą technicznie?
 • czy ktokolwiek obejrzy mój live?
 • a także czy odbiorcy będą chcieli odpowiadać na moje pytanie?
 • czy się nie ośmieszę, gdy zacznę się plątać albo jąkać?
 • a co, jeśli nie odpowiem na czyjeś pytanie?

Tylko te osoby, które czują przed wystąpieniem na żywo strach – zdają sobie sprawę z tego, jak potężne i paraliżujące jest to uczucie. Nikt inny nie jest w stanie sobie tego wyobrazić. Czasem to uczucie jest tak wielkie, że wydaje się, że tego nie przeskoczymy.

Warto jednak choćby próbować pokonać własne słabości i zastanowić się „co właściwie najgorszego może się stać?”.

 • Jeśli nikt nie przyjdzie na mojego live’a – to przynajmniej nie będzie się denerwować i stworzę sobie wartościowy content do opublikowania na moim profilu.
 • Jeśli zrobię jakiś błąd techniczny – to następnym razem będę wiedzieć, żeby tak nie robić.
 • Jeżeli odbiorcy nie będą odpowiadać na moje pytania – to sama na nie odpowiem na głos, to żaden wstyd. Następnym razem zadam inne.
 • Jeśli się zacznę plątać czy jąkać – to co z tego? Na żywo też się zdarza, a to ma być naturalna transmisja na żywo, nie wypracowana do perfekcji jak stories.
 • Jeśli nie odpowiem na czyjeś pytanie – przecież nie musisz wiedzieć wszystkiego. Zawsze mogę sprawdzić i odpowiedzieć na pytanie w późniejszym czasie. Lepiej odpowiedzi weryfikować niż wymyślać i udawać, że wiem o czym mówie.

 Po uświadomieniu sobie tego, zdecydowanie łatwiej będzie Ci psychicznie nastawiać się do poprowadzenia live’a.

PRO TIPY – jak pokonać strach przed livem – Instagram

 1. Stwórz sobie drugie konto na IG, które ustawisz jako prywatne. Odpal na nim live, by zobaczyć, jak wygląda od środka. Powiedz parę słów, potestuj, poklikaj. Często boimy się czegoś, bo tego nie znamy. Sprawdzanie jak prezentuje się live od strony prowadzącego zmniejszy Twoje uczucie lęku.
 2. Poprowadź live z inną osobą. Dużo łatwiej występuje się na żywo, gdy prowadzimy z kimś naturalną rozmowę, niż gdy jesteśmy skazani całkowicie na siebie, prowadząc monolog.
 3. Jeśli masz iPhone – wykorzystaj plansze, które udostępnisz na ekranie! Dzięki nim nie pogubisz się nawet jeśli złapie Cię trema. Twoja twarz pokaże się odbiorcy w prawym górnym rogu w wersji zminimalizowanej. To także zmniejsza strach przed prowadzeniem live’a, bo odbiorcy skupiają się w górnej mierze na udostępnionych planszach zamiast na twarzy.

Mam nadzieje, że teraz przekonałam Cię do nagrywania Live’ów. Jeśli nie wiesz jak przygotować się do live’a to koniecznie przeczytaj ten wpis12 wskazówek, które przygotują Cię do live’a

Jeśli chcesz rozwinąć swój profil na Instagramie to przeczytaj również:

7 stron internetowych, które przydadzą Ci się na Instagramie

Udostępnij post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować

Instagram Marketing

Biogram biznesowy na Instagramie

Masz już konto biznesowe na Instagramie, ale nie działa ono tak, jak byś tego chciała? Zwróć uwagę na to, że problemem może właśnie Twój biogram.

Instagram w biznesie

Jak wykorzystać Instagram w biznesie?

Jak wykorzystać Instagram w biznesie? – to pytanie zadaję sobie na pewno każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z prowadzeniem firma. Ba! Nawet każdy, kto już

Jak zarabiać na Instagramie?

Jak zarabiać na Instagramie? To pytanie zadaję sobie dużo osób, które marzą o zmianie swojego stylu życia. Wciąż istnieje sporo ludzi, którym się wydaje, że

@sara.solarek

Odwiedź mnie na instagramie