Sara Solarek

Sara Solarek

REELS/ROLKI – co to jest?

reels co to jest

Co to jest Reels? Reels to nowy format wideo na Instagramie, który od kilku miesięcy można tworzyć również w Polsce. Reels, czyli po polsku Rolki, to krótkie nagranie wideo. W poniższym artykule odpowiadam na najczęściej zadawane pytania, jeśli chodzi o Rolki:

  • Co to jest Reels?
  • Jaki może być maksymalny czas Rolki?
  • Dlaczego warto je tworzyć?
  • Jakie Rolki tworzyć?
  • Gdzie tworzyć Rolki?

Co to jest Reels?

Reels to nowy format wideo na Instagramie. W wielu krajach za granicą Rolki są dostępne już od ponad roku, a my w Polsce pełnej wersji doczekaliśmy się pod koniec 2021 roku. Rolkę na Instagramie można porównać do wideo na TikToku czy też krótkich filmików na YouTube Shorts. Jak już można się domyślić, Instagram nie jest innowacyjny, zapożyczył tę formę od innych aplikacji.

Jaki może być maksymalny czas Rolki?

Rolka na Instagramie może mieć maksymalnie 60 sekund. Natomiast warto zaznaczyć, że wcale nie musimy wykorzystywać całego czasu – tak naprawdę im krócej, tym lepiej. Jeśli to, co chcesz przekazać podczas wideo, możesz przedstawić w 20 sekund, to tak zrób – nie przedłużaj na siłę.

Dlaczego warto tworzyć Rolki?

Tak naprawdę za tym, dlaczego warto tworzyć Rolki, przemawia kilka mocnych argumentów. Przede wszystkim jest to nowy format, a Head of Instagram – Mosseri, zapowiedział wprost, że Instagram będzie mocno skupiał się na promowaniu tego formatu. Instagram dąży do tego, aby Reels były dominującym formatem w tej aplikacji. Nie bez powodu Reels mają osobną zakładkę, gdzie znajdują się same Rolki. Kolejnym argumentem jest to, że Rolkami w krótkim czasie możemy dotrzeć do dużej liczby nowych osób, a następne przekuć ich w obserwujących i klientów. Żadnym innym formatem nie jesteś w stanie dotrzeć do tylu nowych osób w kilka dni czy tygodni. Kolejny plus Rolek jest taki, że żyją one o wiele dłużej niż zwykłe posty. Średnia żywotność zwykłego posta to około 2-3 dni, a Rolki nawet 3-4 tygodnie (a są przypadki, że i dłużej).

Jakie Rolki tworzyć?

Przede wszystkim ważne jest, aby na samym początku ustalić cel swoich działań na Instagramie, do kogo chcesz docierać, czyli musisz określić swoją grupę docelową, no i tematykę profilu. To podstawa i od tego zacznij. Tworzenie przypadkowych Rolek mija się całkowicie z celem i odradzam Ci to robić. Jeśli na swoim profili edukujesz, to w Rolkach również to rób – nie zmieniaj tematyki Rolek o 180%, bo jest jakiś trend. Zastanów się, jak w ciekawy sposób w formie krótkiego wideo możesz przedstawić to, co do tej pory robiłeś/aś za pomocą zdjęć i opisów. Pamiętaj, że wideo może również składać się ze zdjęć.

Gdzie tworzyć Rolki?

Rolki możesz tworzyć bezpośrednio w aplikacji Instagram (ale tego Ci nie rekomenduję, ponieważ aplikacja ma dużo ograniczeń i czasami wyskakują błędy) lub w zewnętrznych aplikacjach, jak np. InShot, CapCut, VN czy Canva. Samo wideo nagrywaj bezpośrednio na swoim telefonie – wtedy jakość filmu będzie najlepsza. Warto, abyś zmienił/a ustawienia swojej kamery i aparatu w telefonie na 1080p HD, 60kl./s lub 1080p HD, 30 kl./s.

InShot – bardzo intuicyjna aplikacja, w której możesz docinać/sklejać wideo, dodawać napisy. A także dodawać muzykę (zarówno tę, która jest w zasobach InShot, a także z zewnętrznego pliku/wideo). W InShot można również przyspieszać wideo, łączyć je ze zdjęciami czy nagrywać swój głos oraz zmieniać format wideo.

CapCut – to samo co w powyższej aplikacji, ale dodatkowo można nakładać jedno wideo na drugie czy też zdjęcie na wideo. Umożliwia także robienie bardzo fajnych przejść czy dodawanie efektów i naklejek.

VN – bardzo przejrzysta aplikacja, która ma wszystkie funkcje wymienione w powyższych narzędziach.

Canva – w tym narzędziu również można montować wideo, ale Canva najlepiej sprawdzi się do Reels z planszami, czyli wtedy gdy chcesz tworzyć Rolki, ale bez pokazywania swojej twarzy.

Uważam, że warto przetestować wszystkie trzy aplikacje + Canvę i wybrać tę, która odpowiada Ci najbardziej.

Kurs Instagram Reels

Chcesz zacząć tworzyć Rolki i docierać do nowych obserwatorów/klientów? Od miesięcy testuję Rolki na swoim profilu, a rezultaty przerosły moje najśmielsze oczekiwania (nawet kilkaset nowych obserwujących w tydzień! przy regularnym dodawaniu Rolek) – zapoznaj się z kursem Instagram Reels www.reelskurs.pl.

Kurs Instagram Reels

Inne artykuły o Reels: 

Udostępnij post

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować

Instagram Marketing

Biogram biznesowy na Instagramie

Masz już konto biznesowe na Instagramie, ale nie działa ono tak, jak byś tego chciała? Zwróć uwagę na to, że problemem może właśnie Twój biogram.

Instagram w biznesie

Jak wykorzystać Instagram w biznesie?

Jak wykorzystać Instagram w biznesie? – to pytanie zadaję sobie na pewno każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z prowadzeniem firma. Ba! Nawet każdy, kto już

Jak zarabiać na Instagramie?

Jak zarabiać na Instagramie? To pytanie zadaję sobie dużo osób, które marzą o zmianie swojego stylu życia. Wciąż istnieje sporo ludzi, którym się wydaje, że

@sara.solarek

Odwiedź mnie na instagramie